Ara
  • İnanç PESTİL

Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijital pazarlama, ürünleri veya hizmetleri tanıtmak ve tüketicilere dijital kanalları kullanarak ulaşmak için yaygın olarak kullanılan bir pazarlama türüdür. Dijital pazarlama, Sosyal Medya Yönetimi, E-Posta pazarlama, İnfluence (Etkileyici) pazarlama, Arama motoru optimizasyonu (SEM),Tıklama Başına Ödeme (SEM),Pazar Yeri Besleme ve İçerik pazarlama konularını kapsar.

Günümüzde tüketiciler dijital medya aracılığıyla bilgiye istedikleri zaman ve istedikleri yerden erişebilmektedirler. Dijital medyanın varlığıyla, tüketiciler satın alma kararı verirken sadece markalar hakkında şirketlerin söylediklerine güvenmekle kalmaz, aynı zamanda medyanın, arkadaşların, derneklerin, akranların vb. söylediklerini de takip ederler. Dijital pazarlama, müşterilere dijital teknolojiler aracılığıyla ulaşmak için uygulanan çeşitli tanıtım tekniklerini ifade eden geniş bir terimdir. Dijital pazarlama geniş hizmet, ürün ve marka pazarlama taktikleri yelpazesini içermektedir.

Pazarlamacılar, markaları tüketicilerin günlük yaşamına götürerek markalar ile tüketicilerin daha fazla yakınlaşmasını sağlıyor. Markaların değer üretirken müşterilerini ortak etme zorunluluğu tüketici ve müşterileri rollerini değiştirmektedir. Bu rol değişimi müşterileri değer üretme noktasında daha önemli hale getirmektedir.

Hızlı teknolojik gelişmelerle birlikte dijital pazarlama, tüketicilere sağladığı avantajlar ile müşterilerin satın alma davranışını değiştirmiştir.

Dijitalleşmeyle birlikte Müşteriler:

(i) Ürün veya hizmetlerle ilgili kendilerini sürekli güncelleye biliyorlar

(ii) Marka ile daha fazla etkileşimdeler. Şirketin çeşitli etkinlikleriyle ilgilenebilir , şirketin web sitesini ziyaret edebilir, ürünler veya hizmetler hakkındaki bilgileri okuyabilir, çevrimiçi alışveriş yapıp geri bildirimde bulunabilirler.

(iii) Ürünler veya hizmetler hakkında açık bilgiye ulaşabilirler. Ürünler veya hizmetler hakkında net bilgi alabilirler. Bir mağazadaki satış görevlisinin verdiği bilgilerin tam doğru ve yeterli olma olasılığı çok düşüktür. Ancak İnternet, müşterilerin güvenebilecekleri ve satın alma kararı verebilecekleri kapsamlı ürün bilgileri sağlar.

(iv) Başkalarıyla kolay karşılaştırma imkanları var. Pek çok şirket, ürünlerini veya hizmetlerini dijital pazarlama kanallarını kullanarak tanıtmaya çalıştıkları için, müşterilerin farklı tedarikçiler tarafından ürün veya hizmetler arasında maliyet ve zaman dostu bir şekilde karşılaştırma yapabilmeleri en büyük avantaj haline gelmiştir. Ürünler veya hizmetler hakkında karşılaştırma yapmak için müşterilerin bir dizi farklı perakende satış noktasını ziyaret etmesine gerek yoktur.

(v) Yirmi dört saat yedi gün alışveriş yapabilirler. İnternet tüm gün boyunca mevcut olduğundan, müşterinin çevrimiçi olarak bir ürün satın alması için herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur.

(vi) Ürün veya hizmetler ile ilgili yorum yapabilir ve deneyimlerini paylaşabilir.


10 görüntüleme0 yorum